Kongregate.com i zarabianie na grach flash

Zauważyłem w statystykach, że ktoś szukał informacji na temat zarabiania na Kongregate. Zapewne chodzi o to, by zarobić na publikacji gry flash. Jak być może niektórzy wiedzą, na Kongregate nie można dodawać gier z reklamami w środku. W zasadzie to zdanie nie jest całkiem prawdziwe, gdyż w przypadku reklam MochiAds, nie ma konieczności zmieniania czegokolwiek w grze. Mimo, iż reklamy są niedozwolone, to dzięki układowi pomiędzy Mochi a Kongregate, nie trzeba tych reklam usuwać ani też odfiltrowywać strony Kongregate.

Powyższe, ma duży plus  w przypadku, gdy nasza gra zostanie zaczerpnięta na inne strony, właśnie za pośrednictwem Kongregate. Chodzi o to, że często właściciele innych stron z grami, zaopatrują się w gry właśnie ze stron takich jak Kongregate czy też Newgrounds. W takim wypadku, gdyby nasza gra na Kongregate byłaby pozbawiona reklam, moglibyśmy mieć sytuację, w której właśnie ta wersja (od reklam wolna) rozpowszechniła by się w internecie. Co oczywiście miałoby znaczenie dla naszych dochodów.

Ta sama sytuacja dotyczy wszelkich innych stron, które oczekują od nas wersji pozbawionej reklam, a na której chcielibyśmy opublikować naszą grę – choćby ze względu na fakt promowania własnej witryny. Myślę, że najlepszym sposobem na rozwiązanie tego problemu, jest skrypt, który będzie sprawdzał, na jakiej witrynie znajduje się nasza gra. Oczywiście taki skrypt jest możliwy do obejścia. Ale zawsze jest to jakieś zabezpiecznie. Widywałem już subdomeny typu nitrome.com.4399.com – co ewidentnie ma na celu usunięcie tzw. site locka, czyli zabezpieczenia gry przed możliwością umieszczenia jej na innych stronach.

A zatem, blokowanie gry raczej się nie uda, można natomiast filtrować strony w taki sposób, by na tych, na których nam zależy, reklamy nie wyświetlały się – a na pozostałych owszem.

Skoro na Kongregate nasze rekalmy nie zadziałają, to w jaki sposób zarabiać tam pieniądze?

I tutaj właśnie jest czas na kilka słów wyjaśnienia. Kongregate ma swój własny program dzielenia się pieniędzmi z autorami gier. W rezultacie może okazać się, że zarobimy więcej, niż gdyby nasza gra posiadała reklamy Mochi. Wysokość wynagrodzenia jest ściśle powiązana z ilością odsłon naszej gry. Im bardziej będzie popularna nasza gra na Kongregate, tym większe pieniądze możemy zarobić. Ja osobiście nie mam szczęścia do posiadania popularnych gier, ale wiem, że warto taką posiadać.

Jak zrobić, by gra byla popularna, to już sprawa odrębna. Ważne jednak jest, by nasza gra pojawiła się na stronie głównej. By tak się stało, musi ona zwrócić uwagę moderatorów Kongregate, którzy decydują o tym, która gra ma się pojawić, a która nie. Przypuszczam, że jest to w większości powiązane z tym, jak wysoko dana gra została oceniona przez użytkowników w fazie „under judgement”. Z mojego doświadczenia wynika, że gry, które nie osiągną oceny na poziomie 4 i więcej, raczej nie mają szans na pojawienie się na głównej stronie. A różnica w ilości odsłon jest gigantyczna. Gra na stronie głównej osiągnie z pewnością kilkaset tysięcy wyświetleń. Natomiast gra, która tego zaszczytu nie dostąpi, może liczyć co najwyżej na kilka tysięcy. A zatem nasze dochody mogą wynieść kilka dolarów lub kilkaset – a w przypadku bardziej popularnych gier, nawet i więcej.

Nie trudno sobie wyobrazić, że gry, które zostały wyświetlone kilka milionów razy, przyniosły ich autorom nawet i kilka tysięcy dolarów. Weźmy przykładowo taki Bloons Tower Defense 4 – ta gra była wyświetlana 6 000 000 razy. Tak, 6 milionów razy i to tylko na samym Kongregate. O tym, ile zarobiła w sumie na wszystkich stronach, boję się nawet myśleć, bo nie będę mógł zasnąć. Sami zobaczcie: http://www.kongregate.com/games/Ninjakiwi/bloons-tower-defense-4. Ale ta ilość jest powiązana z oceną, która wynosi 4,45 – to jest w mojej opinii wartość bardzo wysoka. Z moich doświadczeń wynika, że za około 1000 wyświetleń możemy osiągnąć zysk na poziomie 1$. Łatwo więc policzyć, że przy takich samych parametrach, wspomniana gra mogła potencjalnie dać jej autorowi około … 6 000$!

Od czego jeszcze zależy wysokość dochodów?

Popularność gry, to jeden z najważniejszych czynników, decydujących od wysokości naszych zarobków. Ale jest jeszcze jedna sprawa, a dotyczy ona naszego procentowego udziału w tych zarobkach. Możemy osiągnąć 25% udziału, 35% lub nawet 50%.

25 procent udziału otrzymuje się niezależnie od wszystkiego. Wystarczy wgrać grę i już taka właśnie prowizja będzie naliczana na nasze konto. Aby osiągnąć 35% udziału, należy się troszkę więcej wysilić. Trzeba naszą grę zintegrować z systemem API Kongregate. Chodzi właściwie o dodanie tzw. statystyk do gry. Czyli np. przesyłania z gry do skryptów Kongregate zdobytego przez gracza wyniku. Ale, z moich doświadczeń wynika, że aby osiągnąć 35% udziału, należy przesyłać więcej, niż tylko jeden rodzaj statystyki.

Czyli same najlepsze wyniki nie są gwarancją wyższego udziału w zyskach. Dlatego warto wysłać jeszcze inne dane, jak np. osiągnęty przez użytkownika poziom, liczbe zabitych potworów, zdobyte udoskonalenia – czy cokolwiek w waszej grze nadaje się do wysłania. Istnieją statystyki, które mogą być wyświetlane w formie „leaderboards”, czyli na zasadzie listy najlepszych. Ale istnieją również takie, których użytkownicy nie zobaczą, ale które mogą zostać użyte do stworzenia odznak. Odznaki te, wyświetlają się na profilach użytkowników, którzy je zdobyli podczas grania w naszą grę.

Z odznakami jest jednak pewien problem. Nie możemy samodzielnie takich odznak wykonać. My jedynie przygotowujemy grę do generowania odpowiednich statystyk i wysyłania ich do API Kongregate. O tym, czy z tych danych powstaną odznaki, decyduje już zespół z Kongregate. I dlatego nie uda się wykorzystać odzna do tego, by grę zrobić ciekawszą. Najpierw gra musi zdobyć uznianie, a dopiero potem dostaje możliwość posiadania odznak.

Więcej o API Kongregate dowiecie się tutaj: http://www.kongregate.com/developer_center/docs/kongregate-api

Trzecią grupę udziałów w zarobkach stanowi udział w wysokości 50%. Ten jednak zarezerwowany jest tylko dla gier, które są przygotowane dla Kongregate na wyłączność. Jest to nic innego, jak fakt, iż Kongregate zostanie sponsorem naszej gry. A zatem, jeśli posiadacie już jakiegoś innego sponsora, to na tak wysoki udział raczej nie można liczyć. Trzeba jednak pamiętać, że Kongregate jest jednym z lepszych sposnorów, jacy istnieją na rynku. I z racji sponsorowania Waszej gry, wypłacą Wam ustalone wcześniej pieniądze, jak każdy inny sponsor. A to nie tylko nie przekreśla dalszych możliwości zarabiania z prowizji, ale wręcz je zwiększa, bo osiągamy większy udział.

Inne dochody z Kongregate.com?

Muszę być z Wami szczery. Jeśli gra nie zdobędzie dobrej oceny, to nie macie co liczyć na godziwy zarobek. Ale, jeśli zdobędzie, to oprócz udziału w dochodach, ma szansę wygrać nagrodę pieniężną w cyklicznych konkursach, które odbywają się na Kongregate.

I tak np. za pierwsze miejsce w danym tygodniu można otrzymać 250$ nagrody. Za pierwsze miejsce w danym miesiącu, nagroda wynosi już $1500.

Szczegółowo o konkursach napisane jest tutaj: http://www.kongregate.com/contests

Wartości nagród mogą się zmieniać, ale w chwili, gdy piszę ten artykuł wynoszą właśnie tyle. Dodam, że za zajęcie 9 miejsca w danym miesiącu wciąż można otrzymać 250$!

Jak zrobić, by gra była wysoko oceniona?

Być może nie jestem tutaj odpowiednią osobą, by na to pytanie udzielać odpowiedzi. Wynika to z faktu, że ani jedna moja gra nie została wyróżniona i nie zrobiła furory na Kongregate. Najwięcej udało mi się zarobić chyba 5$ z jednej gry, więc raczej malutko.

Najprościej na powyższe pytanie można odpowiedzieć: gra musi być grywalna, piękna i brzmieć świetnie. Ale nie jest to zasadą. Czasem są gry, które wydają się być średnie, a jednak zostają ocenione wysoko. Być może dlatego warto posiadać pomoc w postaci swoich znajomych i rodziny. Przecież każdy z nich może zarejestrować się na Kongregate i udzielać się oceniając również naszą twórczość. Oczywiście, nie namawiam tutaj na to, by ktoś głosował za każdym razem na 5 tylko dlatego, że to gra jego kolegi. Ale, z pewnością łatwiej będzie wypromować grę, jeśli kilka osób napisze pochlebne komentarze czy też da dobrą ocenę.

Czasami gra na to zasługuje, ale ktoś nie poświęca jej wystarczająco dużo czasu, by to docenić. Znajomi pomogą nam zwrócić uwagę pozostałych graczy na to, że być może jednak gra jest warta większej uwagi. A jeśli  posiadasz tylu znajomych, że możesz każdą grę wypromować, to ja sugeruję z tego korzystać. W końcu po ma się przyjaciół, by sobie na wzajem pomagać ;)

Gdyby ktoś z Was chciał ocenić moje gry (nie wszystkich jestem autorem, ale nazywam je moimi, bo mam prawa do ich publikowania), to proszę śmiało wejść na konto Gameonade na Kongregate.

Podsumowanie informacji o zarabianiu na Kongregate.

Jako developer uważam, że ominięcie Kongregate to duży błąd. Nawet, jeśli nasza gra nie stanie się super/hiper/mega popularna i nie zarobimy ogromnych sum pieniędzy, to mamy szansę na zdobycie wielu ciekawych opinii od użytkowników. Opinie te, mogą być przydatne zarówno w celu poprawy aktualnej wersji naszej gry, ale także można uwzględnić je, gdy będziemy produkowali kolejną część naszego dzieła.

Druga sprawa jest taka, że nasza gra może zostać pobrana z Kongregate i umieszczona na innych portalach. W ten sposób mamy szansę na dodatkowy zarobek z reklam w grze i możemy przyciągnąć kolejnych graczy na naszą witrynę (szczególnie, gdy jesteśmy sponsorami sami dla siebie).

A jeśli przy okazji uda się, że gra trafi na stronę główną, to możemy być pewni, że będzie to dla nas opłacalne.

Pozdrawiam

Michał Cieślak

ps. Polecam również przeczytanie wpisów: Zarabianie na grach flash i Zarabianie z Mochi .

Więcej o Michał Cieślak

Uważam, się jeszcze za młodego człowieka, choć w życiu zaliczyłem już kilka checkpoint'ów, takich jak: ślub, dzieci, własna firma, własne mieszkanie, itp.

12. Kwiecień 2011 przez Michał Cieślak
Kategorie: Gry, Wirtualny Świat, Zarabianie | Tagi: , , , , , , , | Napisz komentarz

Napisz coś ciekawego

Pola wymagane są zaznaczone * markiert


Visit Us On FacebookVisit Us On LinkedinVisit Us On TwitterVisit Us On Google PlusVisit Us On PinterestVisit Us On YoutubeCheck Our Feed