„Jak usunąć śledzika” – o co chodzi?

Jeśli jeszcze nie wiecie co to jest śledzik, to zapewne nie korzystacie z serwisu nasza-klasa. Tak się akurat składa, że Śledzik to nowa usługa na naszej klasie, która umożliwia użytkownikom pisanie krótkich wiadomości tekstowych. W zasadzie może to też funkcjonować jak czat, ale głupio później w profilu wygląda rozmowa z samym sobą, bez wiadomości swojego rozmówcy.

Problem polega jednak na tym, że użytkownicy zamiast cieszyć się, że ich ulubiona strona się rozwija, ciągle narzekają. A to źle jak się zmienił wygląd. A to nie fajne nowe funkcje. A to coś tam, a to jeszcze coś innego. Od czasu gdy minęła gorączka naszej klasy, ludzie rozpoczęli (co jest dla nas, jako narodu, dosyć charaktersytyczne) ciągłe narzekanie na naszą klasę. A jednak mimo tych wszystkich jej wad, ciągle z niej korzystają.

Śledzik, to w zasadzie bardzo dobra rzecz. Wykonana na wysokim poziomie i doskonale uzupełniająca możliwości użytkowników na naszej klasie. Problem w tym, że ludzie nie potrafią z niego korzystać. Wklejają jakieś durne teksty, które rzekomo mają przyczynić się do jego usunięcia – jest to jednak bardzo naiwne podejście. Owszem, może zwróci to uwagę administratorów i dołożą opcję w ustawieniach, która umożliwi np. przeniesienie go niżej, albo całkowite schowanie go. Jednak nie liczyłbym na to, że zostanie on usunięty – i bardzo dobrze. Z pewnością poświęcono na jego produkcję sporo czasu i zaangażowano się w jego popularyzację – co widać np. po pojawiających się profilach oficjalnych.

Apeluję więc do wszystkich użytkowników: dajcie sobie spokój i pozwólcie innym korzystać z tego narzędzia. A jak komuś się nie podoba nowa funkcja, zawsze może iść na facebook ;).

Ale mówiąc już tak całkiem serio, to rzeczywiście powinna być możliwość choć zwinięcia wszystkich wpisów ze śledzika, tak by zdjęcia wróciły na swoje miejsce. W końcu nasza klasa oparta jest właśnie o te zdjęcia, a w tym momencie właściciele serwisu postanowili zmusić użytkowników, by najważniejszy był śledzik. W ten sposób uzyskali tylko rzeszę protestujących osób i ogrom negatywnych opini na temat tej nowej funkcji. Nie tędy droga. Owszem, rozwój jest potrzebny i mile widziany, ale nie można zapominać o potrzebach użytkowników. W końcu to oni tworzą tę stronę – bez nich, nasza klasa byłaby kolejnym śmieciowatym serwisem społecznościowym. Gdyby nie darmowa reklama, nie wykluczone, że dzisiaj na jej miejscu byłby całkiem inny serwis. Dlatego nie powinno się bagatelizować potrzeb ludzi, którzy uzależnili się już od tego serwisu.

Czas pokaże, czy te wszystkie głupawe wpisy cokolwiek zmienią. Jeśli nawet nie zmienią – to czy aż tak trudno jest dwa razy użyć przycisku „scroll” w myszce, by przesunąć stronę odrobinę niżej?

Dodam, że ludzie generalnie nie lubią zmian, jeśli chodzi o strony internetowe. Gdy człowiek z czegoś korzysta niemal codziennie, przyzwyczaja się do pewnego układu i nie ma ochoty zmieniać swoich przyzwyczajeń. Każda większa zmiana zazwyczaj owocuje niezadowoleniem użytkowników. Ale jest to również w większości wypadków proces przejściowy i chwilowy – do czasu, aż opanują nowe funkcje, poznają możliwości i przyzwyczają się do tego. Prostesty były przy zmianie wyglądu Allegro, Grona, Onetu… a nawet gdy wprowadzałem nowe wersje strony GRYzonie.pl. Za każdym razem znajdzie się grupa osób, która tego nie chce. Ale gdyby się ich słuchać, to strony internetowe wciąż wyglądałyby tak, jak wyglądały kilkanaście lat temu…

Pozdrawiam i życzę więcej optymizmu i radości

Michał Cieślak, Bezsens.info

Więcej o Michał Cieślak

Uważam, się jeszcze za młodego człowieka, choć w życiu zaliczyłem już kilka checkpoint'ów, takich jak: ślub, dzieci, własna firma, własne mieszkanie, itp.

18. Wrzesień 2009 przez Michał Cieślak
Kategorie: Wirtualny Świat | Tagi: | Napisz komentarz

Napisz coś ciekawego

Pola wymagane są zaznaczone * markiert


Visit Us On FacebookVisit Us On LinkedinVisit Us On TwitterVisit Us On Google PlusVisit Us On PinterestVisit Us On YoutubeCheck Our Feed